Zamislite, dok šetate u potpuno novom paru antilop cipela i baš tada se olujni oblaci pojave niotkuda. Bježite od kiše i cipele od antilopa, više ne izgledaju tako novo. Nažalost, zanemarivanje naše obuće može značiti da ih je potrebno zamijeniti mnogo prije nego što bi iko želio. S nekoliko savjeta i alata, možete im produžiti vijek trajanja, te ih zadržati u rotaciji svoje garderobe.
Ako ste one antilop cipele raspršili hidroizolacijskim rješenjem, mogli biste izbjeći potpunu katastrofu. Slično tome, obuća će trajati duže ako imate potplate i obrađujete kožu svakih nekoliko mjeseci. Cipele na kojima se vidi puno nošenja poput tena možda su malo čvršće, ali ipak zahtijevaju redovno čišćenje i pravilno skladištenje.
Redovno održavanje obuće nešto je za što biste željeli izdvojiti vrijeme. Najbolje je da imate komplet za njegu cipela sa svim potrebnim materijalima – uključujući lak za cipele, četkice za nanošenje, čiste pamučne krpe i hidroizolacione sprejeve – i izvlačite ga svakih nekoliko mjeseci, ono će vam olakšati posao.
Spremanje cipela
Prije nego što pređemo na svakodnevno nošenje, razgovarajmo o spremanju. Cipele treba čuvati na hladnom i suhom mjestu. Ako prostor dopušta, spremite cipele na police ili u kockice. Za male prostore, objesite torbu za cipele s mnogim džepovima na stražnjoj strani vrata ili stavite police za cipele ili police na pod ormara. Ako cipele držite u originalnim kutijama, označite ih ili pričvrstite fotografiju na kutiju radi lakšeg prepoznavanja.
Prije nego što ih stavite na njihova mjesta, ne zaboravite obrisati cipele od prljavštine kako se materijal ne bi osušio i zaprljao. Ako se cipele napune papirnatim papirom ili stablima cipela, spriječit će ih da se olabave ili izgube oblik s vremenom.
Preventivna njega
Iako se dobro izrađene cipele s ušivenim potplatima i strukturiranim potplatima mogu popraviti iznova i iznova, možete ih spriječiti dodavanjem malo zaštite kada su cipele još nove. Vodootporni kožne potplate sprječavaju da se vaše omiljene cipele prebrzo istroše.
Hidroizolacijski sprejevi ili kreme za kondicioniranje pomoći će im da se zaštite od snijega, leda, soli ili kiše – što sve može lako pokvariti materijal.
Komplet za njegu cipela
Prije nego što stavite cipele u njihove odgovarajuće spremnike, provjerite jesu li čiste. Nabavite komplet obuće sa svim što će vam trebati za redovno održavanje.
Postoji nekoliko obaveznih potrepština:
- sapun od antilopa ili sredstvo za čišćenje kože za čišćenje cipela;
- kreme za cipele i lakiranje u najčešćim bojama vaše kožne cipele plus neutralno za teško usklađene boje;
- četka od antilope i šampon od antilope ili tekućina za čišćenje;
- mala četkica za nanošenje za svaku različitu boju laka ili kreme;
- dvije četke za ublažavanje konjskih dlaka (jedna za tamne boje, jedna za svijetlu); i
- nekoliko mekanih krpa od flanela ili pamuka za završno poliranje.
Kako pomladiti kožu na obući
Prvi korak je nanošenje kreme za cipele na površinu. Uvjerite se da su cipele potpuno čiste i suhe prije nanošenja kreme. Koristite kremu boju cipela i nanesite je mekom krpom ili četkom za nanošenje. Nakon nanošenja kreme četkom ostavite da se natapa na površini preko noći. Ovo će uvjetovati kožu.
Zatim lagano nanesite lak za vosak pamučnom krpom ili četkom za nanošenje kružnim pokretima. Ostavite da se vosak osuši na zraku (nikada se ne stavljajte kožne cipele ispred hladnjaka ili drugog izvora topline). Vosak će zaštititi cipele.
Upotrijebite četku za konjske dlake kako bi cipele postale sjaj. Za visoki sjaj ili “pljusak sjaja”, lagano mazite čistu krpu vodom i namočite cipelu: krpu držite s oba kraja i brzo je povucite naprijed i nazad preko cipele.
Kako se brinuti za lakiranu kožu
Sjajni sjaj od lakirane kože posebno je osjetljiv na pucanje, zato posebno pazite da ga ne navlažite. Očistite mekom krpom i otopinom od jedne kapi nježnog sapuna i vode. Ako se pojave pukotine, razvucite cipelu na drvenom drvetu cipela ili obliku jastuka za cipele, a pukotine obradite kožnim balzamom. Za tragove oštećenja namočite čistu krpu u maslinovo ili mineralno ulje i obrišite. Uvijek osušite lakiranu kožu podalje od izvora topline i pazite da je ne ogrebete.
Kako se brinuti za antilop
Suede, naravno, ne može biti poliran, ali boja može izblijediti i postati prašnjava s mrljama. Budući da je antilop porozan materijal, cipele od antilopa najbolje je nositi kada je lijepo vrijeme.
Da biste ga očistili, veoma lagano i nježno očistite šamponom formuliranim posebno za antilop. Zatim četkom nježno četkom s gumicom, najlonom ili mesinganom žicom napravljenom za podizanje napinjanja cipele. Ovo će također ukloniti prljavštinu i blato. Za pomlađivanje boje koristite balzam za sunčanje, dostupan u servisima za popravku obuće.
Kako se brinuti za platnenu obuću
Možete čistiti platnene cipele ručno pomoću deterdženta za pranje rublja ili ih baciti u mašinu rublja. Ako to radite, dodajte peškir ili dva u bubanj kako biste spriječili glasno lupanje i podesite pranje na osjetljivi program. Najprljavija mjesta lagano uklonite četkicom za nokte i koristite izbjeljivač kisikom za posvjetljivanje boje. Zrakom osušite svoje cipele bez izlaganja suncu.