Ukoliko ste mislile da ste sve naučile ili osjetile tokom prve trudnoće vjerujte da niste. Evo ja sam vam primjer, iskreno kao da nikada nisam bila trudna.Vidjet ćete da je zaista velika razlika biti trudna drugi put. Iako se osjećate iskusno, mogli biste doživjeti mnoga iznenađenja, kako fizička tako i psihička. Meni je druga trudnoća ako se osvrnem na prva tri mjeseca, odnosno skoro do petog bila jako iscrpljujuća.Prejake mučnine, povraćanje, dehidracija i infuzije. Tako sam namučila prvih 5 mjeseci što nije bio slučaj sa prvom trudnoćom.
Tokom prve trudnoće ste najvjerovatnije proveli mnogo vremena razmišljajući o trudnoći i bebi u trbuhu. Sada kada imate dijete o kojem morate brinuti, možda se nećete moći posvetiti trudnoći kao prvi put.
I to vam je potpuno normalno i ne znači da ćete ovo dijete voljeti manje, barem tako kažu to vam još ne mogu potvrditi, jer ljubav se samo udupla, javim vam ovo nekom drugom prilikom 🙂
Za mame koje su tek u procesu da to postanu po drugi put, dobra strana je to što ćete u drugoj trudnoći mnogo ranije osjetiti pokrete svog djeteta, nećete toliko biti fokusirane na samu trudnoću jer realno i nemate kad o tome razmišljati uz dijete koje imate, još ako i radite dešavat će vam se da i zaboravite da ste trudne. Ono što sam sa vama htjela da podijelim jeste par načina kako olakšati i uljepšati drugu trudnoću. Evo nekih od njih:
– Usporite – Koliko god vam se to činilo teško i neizvedivo, izuzetno je važno naći vremena za odmor i relaksaciju.
– Jedite kvalitetno – Imate mnogo posla oko djeteta da je vrlo lako preskočiti doručak, ručak ili večeru. Posebno je teško ako uz dijete i trudnoću, radite ili studirate. Odvojite vrijeme za kvalitetan doručak, ako ste većinu dana izvan kuće – ponesite obrok sa sobom, a ako ste sa svojim djetetom kod kuće, uključite ga u pripremanje dnevnih obroka.
– Odmarajte se – Ako ste s djetetom kod kuće i ono još spava tokom dana, iskoristite to i prilegnite, bez obzira na to koliko vas posla čeka. Ili pričekajte da se suprug vrati s posla da preuzme brigu o djetetu dok se vi malo odmorite.
– Štedite vrijeme – Naprimjer, u kupovinu idite s djetetom, naučite ga da samo sprema krevet i igračke. Neka vam ono pomaže u sitnim kućanskim poslovima – brisanju prašine, pripremanju i raspremanju stola (ovisno o dobi djeteta), usisavanju. Kuhajte dvostruke količine i višak zaledite za drugi dan.
– Tražite pomoć – Prijateljica će se možda rado poigrati sat s vašim djetetom ili ga izvesti u šetnju. Suprug može kupovati namirnice, a bake ponekad skuhati ručak. Zapamtite, pola sata odmora dnevno čini čudo!
– Provedite kvalitetno vrijeme sa starijim djetetom – Ne zaboravite takve trenutke ni kada se beba rodi – odvojite barem vrijeme za čitanje priča prije spavanja.
Bitno je uključiti dijete u pripreme za dolazak malog brace ili seke – neka vam pomogne postaviti krevetić, složiti odjeću. Povedite ga u kupovinu stvari koje vam još nedostaju za bebu. Dajte djetetu da sluša i opipa pokrete bebe u trbuhu, zajedno pričajte bebi. – Sve će to pomoći starijem djetetu da se lakše pripremi za dolazak nove bebe.
– Planirajte – Prije nego što se dijete rodi, planirajte aktivnosti koje možete raditi s bebom i starijim djetetom – zajedničke šetnje ili razgovor sa starijim djetetom dok dojite bebu.
Ja se iskreno nadam da sam vam barem malo olakšala ovaj period u kojem se nalazite ili ćete se uskoro pronaći, bitna je dobra organizacija, da rasporedite vrijeme, da se odmorite u toku dana, ali najvažnije od svega da ne zapostavite svoje prvorođeno. Ja sam kao i sve mame pretpostavljam previše emotivna u vezi svoje djevojčice, svaki dan je gledam kao da sam je izdala, kao da ću joj previše faliti ili da neću imati vremena za nju. Međutim u razgovoru sa drugim majkama saznala sam da je to sasvim normalan osjećaj i da nemam potrebe da se brinem, takoi ja vama sada prenosim to isto.Uživajte u trudnoći.