Kada sam čula za gradić Harkanj od jednog prijatelja odmah sam počela guglati. Maleni gradić u Mađarskoj, i ne toliko popularan – barem ne u onoj mjeri kao Budimpešta i generalno taj dio Mađarske, Harkanj, Šikloš i Pečuj su gradovi za koje ćete rijetko čuti putem medija. Na prvu nisam bila oduševljena, jer Harkanj realno i nije grad, ima oko 3500 stanovnika, i više je apartmansko naselje. Bogat je banjama s ljekovitom vodom koji godišnje posjeti veliki broj turista iz cijelog svijeta. Voda je bogata mineralima s odličnim terapeutskim efektima.
Ova čarobna voda djelotvorna je kod brojnih oboljenja. Idealna je u terapiji kožnih bolesti i psorijaze. Također, pomaže i kod reumatoloških tegoba, osteoporoze, hroničnih ginekoloških problema, gastrointestinalnih tegoba, te u brojnim drugim terapeutskim tretmanima. Generalno, gledajući taj dio Mađarske, čitav im se turizam na tome zasniva. Domaćini kažu da ljudi koji nemaju neka velika oboljenja i ne bi trebali posjećivati takvu vrstu banja, jer u Šiklošu imate termalne bazene koji su savršeni za porodični odmor. Temperatura vode u bazenima se kreće od 34-38 stepeni što je idealno ukoliko putujete s bebom i manjom djecom, jer nemate brigu o tome koliko vremenski provode u vodi. U sklopu bazena dostupne su vam saune, slana soba i sve ulazi u cijenu koju plaćate za ulazak na bazene. Cijena je 13 eura, s tim da od 14 sati plaćate ulaz 10 eura.
Ukoliko idete na dva, tri dana, a ne ide vam se na bazene baš svaki dan, onda možete otići do Pečuja koji je od Šikloša udaljen nekih 20 kilometara. Pečuj je mene ostavio bez teksta. Predivan gradić sa savršenom ahitekturm, odiše nekim mirom i ima u sebi ono nešto. Jednostavno me osvojio na prvu i sigurna sam da ćemo ga ponovo posjetiti. Na glavnom Šečeni trgu je najupečatljivija džamija Gazi Kasim Paše koja je pretvorena u crkvu. Na samom trgu je postavljena velika figura konja Leonarda da Vincija u sklopu izložbe njegovih inovacija i djela.
Desno od trga paralelno s Kirali ulicom (šetališna zona) nalazi se i ulica Munkácsy Mihály, gdje se na broju 31. nalazi akvarijum/terarijum. U njemu možete vidjeti, majmune, papagaje kornjače, a kada uđete u unutrašnji dio duboko pod zemljom su smješteni gmizavci, zmije, krokodili i tako dalje. Ukoliko ste fan arhitekture sam trg će vam biti dovoljan.
S druge strane na Šečenom trgu imate džamiju Jakovali Hasana koja je ujedno i jedina džamija sačuvana u Mađarskoj. Uglavnom imate dosta toga za vidjeti u ovom gradu koji vam od srca preporučujem za posjetiti. Mnogi kažu da je Pečuj dosta ljepši i pitomiji od Budimpešte, iako nije toliko popularan. Najbolje da se sami uvjerite, a ono što će sve žene obradovati jeste činjenica da nakon šetnje možete produžiti u tržni centar Arkad, koji se nalazi odmah pored glavnog parkinga u Pečuju, tj.blizu glavnog trga. Sve je u krugu od 100 m.