Kako biste produžili životi vek svojim cipelama neohodno je da ih pravilo negujete i održavate.
Uz pomoć proizvoda koje sigurno imate u svom domu, kao i proizvoda i alatki koje su namenjene isključivo za negu cipela, neće vam biti teško da se malo više posvetite tome. Deichmann ima veliku ponudu artikala namenjenih održavanju, od četkica, kremica do magičnih proizvoda. Pitate se, šta su ti magični proizvodi? Eh, o tome ćemo nešto niže.
Negujući obuću brinete o tome da su cipele dobro zaštićene od spoljašnjih i unutrašnjih uticaja, i tako čuvate njihovu lepotu, duže ćete ih nositi i uštedeti novac jer nećete tako brzo morati da kupite novi par obuće. Mada, da se ne lažemo, mi žene čim vidimo lep par ili znak „sale“, nije bitno da li imamo kod kuće čitave cipele ili ne.
Osnovna sredstva za negu svake obuće su: četke, kreme, gumice i impregnacioni sprejevi, a primenjujete ih zavisno od vrste materijala i onoga što želite dobiti od zaštite.
Prvo, najbitnija je da nam obuća bude čista. Svaki put pre nego što izađemo iz kuće, bacimo pogled na dole da proverimo kakvo je stanje, ima li prašine, flekice ili ogrebotine? Kod ulaznih vrata smešteni su nam proizvodi za čišćenje prljavštine, jer naravno uvek žurimo i nemamo vremena da jurcamo po kući kada ugledamo neki haos dole. Ono što najčešće koristimo jesu vlažne maramice u prvom koraku, a u drugom „sunđer“ koji je kupljen u Deichmann-u. Ovo nam je jedan od omiljenih alatki za održavanje jer u nekoliko poteza dobijete čistu obuću koja se sija. Takođe, ovo je odličan proizvod „za poneti“, mali je i praktičan za žensku torbu a može vas spasiti u određenim situacijama.
Ukoliko imate problem da očistite đon cipele za vas imamo nekoliko caka i saveta. Naš tajni (ok, ne više) trik jeste gumica za brisanje olovke. U jednom pravcu povlačite gumicu, za početak slabijim pritiskom, a potom ukoliko se mrlja ne skida pritisnite jače.
Ako vam gumica nije pomogla, znači da se mrlji dopada tamo gde se nastanila i morate biti malo agresivniji. Koristite se sirćetom. Najtvrdokornije mrlje možete da uklonite alkoholnim sirćetom koje ćete da nanesete na čistu krpu ili peškir, obrišete njime cipele i ostavite ih da se osuše.
U zavisnosti od materijala obuće, premažem ih voskom ili losionom.
Potom sledi obuvanje. Obavezno se koristimo kašikom, iz više razloga: da ne bismo „lomile“ oblik cipele, odrale prstiće i upropastile lak na noktima, jer je on skoro uvek svež pred izlazak iz kuće. Najviše volimo one duže kašike kako se ne bismo saginjale. 😀
Kada se vratimo kući i noge nam budu u žuljevima prvo se malo lupamo po glavi i pitamo zašto nismo naprskale magični proizvod. Da, da došli smo i do njega. Kada kupite novu obuću ili kada je operete, pa vam je tesna i žulja vas možete naprskati sprej za omekšavanje materijala. Nakon samo jedne upotrebe primetićete drastičnu razliku! Takođe, ovo nam je jedna od omiljenih stvarčica iz Deichmann kolekcije za negu.
Ukoliko napolju pada kiša, beli se od snega, mraz je i vetar preporučujemo vam i da nanesete impregnacijski sprej kako vaše cipele ne bi propuštale vodu i kako biste ih sačuvali da bi bile ok i za sledeću zimu. Ukratko, štiti ih od spoljašnjih uticaja.
Veoma je važno i redovno zamenjivati tzv. flekice na štiklama kao i uloške kako bi se produžio vek trajanja obuće i kako bi se sprečilo oštećenje konstrukcije. Ukoliko kupujete obuću koja je od veštačkog materijala, i sami znate da se stvara neprijatan miris, pogotovo tokom letnjih dana. Spas su upravo ulošci od prirodnih materijala, poput kože. Takođe, postoji ulošci koji su namenjeni za bosu nogu.
Ali, pored uložaka neophodno je da redovne provetravate i perete Vašu obuću.
Plus trik za mirišljave cipelice jeste da ubacite u njih kesice od nane.
ŠTA TREBA IZBEGAVATI :
– Pranje obuće u veš mašini (osim ako na originalnoj kutiji obuće nije naznačeno drugačije) – jer može doći do ozbiljnog oštećenja. Ovo Vam pišemo iz ličnog iskustva, nikada neću prežaliti bele kožne patike koje sam stavila u mašinu, možete samo zamisliti kako su izgledale.
– Sušiti mokru obuću pored veštačkih izvora toplote. Ovo može dovesti do odvajanja kožnog dela obuće od đona.
ODLAGANJE OBUĆE
Da bi vam cipele uvek bile složene i pri ruci, nisu neophodni ormarići. Dovoljno je da za svaki par cipela imate kartonsku kutiju. Kutije uredno složite, svaku od njih možete obeležiti ceduljicama kako biste znali šta vam se gde nalazi od obuće.
Potom za vas imamo i trikove, kako da održite pravilan oblik cipele. Pogotovo čizme, koja je trenutno najnošenija obuća, jer je zima.
BOCE U ČIZMAMA – Kada želite da čizme odložite do naredne sezone, ali tako da ne promene oblik i ostanu uspravne to ćete postići ako u čizme stavite čiste i suve prazne boce, grlićem okrenute na dole.
ČARAPE U CIPELAMA- Stare čarape možete upotrebiti i za odlaganje očišćene obuće, pre odlaska na letovanje, duže putovanje ili preko zime. Na ovaj način vaša cipela se neće deformisati. Zamena za čarape mogu biti i novine.
OBUĆA ZA KIŠNE DANE – Čizme za kišu, a naročito one svetlih boja, najlakše ćete očistiti ako ih najpre operete vodom, a zatim prebrišete mokrom krpom na koju ste sipali malo sode bikarbone. Čizme će izgledati kao nove.
Gumene čizme će duže vreme biti upotrebljive i izgledaće kao nove, ako ih povremeno perete deterdžentom za pranje posuđa.
Da gumene čizme budu sjajne, istrljajte ih isceđenim limunom i operite vodom kojoj ste dodali deterdžent za pranje posuđa.
Do sledećeg blog posta,
Una i Kiki
Izvor fotografija: www.deichmann.com