Da li verujete da su se nekada nosili vuneni kupaći kostimi ili da su žene plivale u haljinama, da su neke nosile čak i čarape na plažu, da se prvi bikini prošetao 1946. godine i da je izazvao galamu u narodu?
Već znamo da se sve u svetu mode menja iz godine u godinu, a danas Vas vodimo na putovanje kroz istoriju kupaćih kostima! Šta se smatralo društveno prihvatljivim nekada i sada i šta su nosile naše prabake, bake i majke?
Kupaći kostimi se danas proizvode u nebrojeno mnogo stilova, oblika, dezena pogodnih da odgovaraju svačijoj građi, a na vama je samo da odaberete željeni model koji će vam najbolje pristajati. Međutim, nekada su žene morale da se pridržavaju strogih pravila oblačenja na plaži. Šta više, kako smo pročitale, postojale su službe koje su kontrolisale pristojnost kupaćih kostima. Pa tako, ukoliko su vam nogavice bile koji cm kraće odgovarali biste. Sada to zvuči suludo, zar ne?
Evolucija kupaćih kostima ne prikazuje nam samo menjanje trendova kroz godine već nam govori i o položaju žena u društvu!
Krajem 18. veka plivanje je postalo rekreativni sport i kupaći kostimi su više prekrivali nego otkrivali. Prvi kupaći kostimustvari nije ni postojao, nosile su se haljine koje su gotove sve prekrivale. Dominirao je 1890-ih godina, dok ga nije zamenila dvodelna kombinacija uskog šortsa do kolena i majice sa kratkim rukavima 1910-ih. Najpopularniji kupaći tog vremena je bio od vune, materijala kome treba mnogo vremena da se osuši, a i veoma je težak. Morale su da pokriju ruke i ramena, mnoge su nosile specijalne okovratnike i kape, a neke su čak nosile i čarape! Stoga su ovakvi kupaći „kostimi“ omogućavali ženama da provedu dan na plaži bez mogućnosti da neko vidi barem delić njihove kože!
Sa početkom 20. veka primetna je razlika u shvatanju kulturnih vrednosti, te su duge haljine za kupanje bile zamenje kraćim kostimima, koji su i dalje pokrivali veliki deo tela. Kostimi su i dalje bili pravljeni od težih materijala kako se ne bi ženska silueta ocrtavala, ali primetan je pomak.
U ovom periodu mnoge žene bavile su se sportom te su im kupaći kostimi od teških materijala otežavali plivanje! 1907. godine kada se plivačica i glumica Anet Kelerman na plaži u Bostonu pojavila u uzanom modelu od čvrstog pamuka, bez obaveznog korseta. Iako je ovaj model imao duge nogavice i bio je zakopčan do grla, bila je uhapšena. Za tadašnje pojmove bilo je nedopustivo da se telo nazire kroz mokru tkaninu. Anet je posle nekoliko godina dizajnirala svoju liniju kupaćih kostima, ali su mahom bili cenzurisani.
Tridesetih godina 20. veka u modu su ušli kupaći od lateksa i drugih prijatnijih materijala. Prvi put u istoriji kupaćih, počelo je da se vodi računa o obliku, pa su neke zone – grudi i zadnjica, počele da budu izraženije od drugih, da ne zaboravimo i ruke koje više nisu morale da budu pokrivene. Ova promena izazvala je skandal!
30-tih godina žene otkrivaju u potpunosti noge i ramena!
- godine mašinski inženjer Luj Rear, otac bikinija, tvrdio je da je napravio kostim manji i od atoma koji može da se provuče kroz burmu. Bikini je dobio naziv po pacifičkim ostrvima Bikini blizu kojih su Amerikanci vršili nuklearne eksperimente, i to zbog eksplozivnog efekta koji ostavlja na posmatrače. Prvi model ponela je profesionalna striptizeta Mišelin Bernardini na modnoj reviji jer se nijedna manekenka nije usuđivala da to učini. Posle ove revije ona je uz osude dobila 50.000 pisama obožavalaca, među kojima i ozbiljne bračne ponude. Vatikan ga je u to vreme nazvao đavoljom odećom.
Brižit Bardo je među prvima ponela bikini u filmu “I Bog stvori ženu”. Ona je 1953. skandalizovala svet pozirajući u njemu na plažama francuske rivijere tokom Filmskog festivala u Kanu. Osamnaestogodišnja Brižit na setu nosi cvetni bikini, dok fotografima pozira na plaži, čime je izazvala pažnju u svetu i uspela da popularizuje dvodelni kupaći kostim. Ovom trendu ubrzo su se pridružile i Merilin Monro, Ava Gardner, Rita Hejvort, Sofija Loren…
Sa dolaskom šezdesetih, jednodelni kostim delimično je pao u zaborav, jer su dame poludele za dubokim šortsem i grudnjakom! Takođe, monokini je nastao u tom periodu, a dizajnerka Rudi Gernrajh 1964. godine dizajnirala je prvi toples kostim – monokini sastavljen od uskog, tankog donjeg dela i dva tregera preko gornjeg dela tela.
Glumica Fara Foset postala je zaštitno lice kupaćih kostima tokom ‘70-ih godina nakon što je njen poster u bikiniju prodat u preko 12 miliona primeraka tokom 1975. godine samo u Americi. Novosti – boje! Samo neka je šareno, što šarenije!
- kupaći kostimi bili su visokog struka, usko sečeni tako da su noge izdužene i kukovi naglašeni, imali su i manje donje delove koji su polako težili tangama.
U narednim decenijama kupaći kostimi su postajali sve raznovrsniji. Svetle boje i sportski stil života preneli su se i na kupaće poslednje decenije 20. veka. Sigurno se sećate Pamele Anderson i njenog kupaćeg iz “Čuvara plaže”?!
Danas, svaka žene može da nosi šta god želi, bez pravila! Najpoluraniji i najprodavaniji su bikiniji. Ove sezone vraćamo se u 60-e jer su u trendu duboki donji delovi koji liče na šorts! Sada smo u takvom vremenu da se trendovi samo vrte u krug, mada ko zna, možda osmisle nešto skroz drugačije, videćemo…
Izvor fotografija: Internet